UNISYNK USB-C Dual Screen 1 to 10 Docking Hub Grey
You have to log in to shop/see prices.
|
|
UNISYNK USB-C Dual Screen 1 to 10 Docking Hub Grey
-
Ports
10
-
USB-A Ports
4
-
USB-C Ports
2
-
Display Ports
0
-
HDMI Ports
2
-
Network
1
-
Card Reader
False
-
Host Interface
USB Type-C
|
Description
Specifications
10 Port Dual Display USB-C Hub
10352
The Unisynk 10 Port Dual Screen Hub is the perfect hub when you need to connect your computer to 2x external screens along with all your other connections.
Features a L-contact with an extended cable (30 cm). Combine that with rubberised edges, to improve stability and anti-scratch, on both sides to be as versatile as possible. Groved aluminum gives the hub a nice look and also better heat management by increasing the surface area.
Keep it plugged into all your units at the office or at home and all you have to do is plug in your laptop with one cable. Perfect to bring with you on your trip thanks to it’s small size and high performance.
Specifications:
Connections and performance
- 2x HDMI (optimized for 2x HDMI up to fullHD@60Hz, or 1x HDMI up to 4K@30Hz)
- 2x USB-A 3.0 (up to 5 Gbit/s)
- 2x USB-A 2.0 (up to 480 Mbit/s)
- 1x USB-C 3.0 (up to 5 Gbit/s)
- 1x USB-C PD (up to 100 W)
- 1x Network (up to 1 Gbit/s)
- 1x Audio 3,5 mm (with mic channel)
Dimensions and weight
- Length: 144 mm
- Width: 56 mm
- Thickness: 18 mm
- Cable length: 300 mm
- Weight: 183 g
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Product colour | Grey |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Hub interfaces | 3.5mm, HDMI, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, WLAN |
| Housing material | Aluminium, Silicone |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Width | 56 mm |
| Depth | 144 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 183 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Cable length | 0.35 m |
| Cable type | Round cable |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.