UNISYNK USB-C Dual Screen 1 to 10 Docking Hub Black
You have to log in to shop/see prices.
|
|
UNISYNK USB-C Dual Screen 1 to 10 Docking Hub Black
-
Ports
10
-
USB-A Ports
4
-
USB-C Ports
1
-
Display Ports
0
-
HDMI Ports
2
-
Network
1
-
Card Reader
False
-
Host Interface
USB Type-C
|
Description
Specifications
Connect your USB-C device to this 10 Port Dual Display USB-C Hub and get access to ten additional connections. Connect up to two external displays and the accessories of your choice for an optimized workflow. This is the optimal docking solution for the dual display workspace whether at home or at the office.
| Host interface | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Hub interfaces | HDMI, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, USB Type-C, WLAN |
| Housing material | Aluminium, Silicone |
| Output current | 5 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Width | 56 mm |
| Depth | 144 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 183 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable length | 3 m |
| Cable type | Round cable |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.