TP-LINK k UH400 - Hub - 4 x SuperSpeed USB 3.0 - desktop
You have to log in to shop/see prices.
|
|
TP-LINK k UH400 - Hub - 4 x SuperSpeed USB 3.0 - desktop
-
Ports
4
-
USB-A Ports
4
-
USB-C Ports
0
-
Display Ports
0
-
HDMI Ports
0
-
Network
0
-
Card Reader
False
-
Host Interface
USB Type-A
|
Description
Specifications
For Managing Your USB Peripherals
HIGH QUALITY USB 3.0 4-PORT PORTABLE HUB
UH400
Foldable Cord Design
Innovative foldable cord design enables a more convenient way for storage or travelling
Compact Convenience
The perfect portable data hub to manage your USB peripherals
Made To Last
Fabricated by ultra sturdy ABS housing with 4 dim LED status indicators, not only make the hub incredibly durable but also allow you to connect in style.
Never Scratch Your Laptop
UH400 has a slot to store the sharp metallic USB connector that usually scratches your laptop's surface
10x Fast Data Transmission
4 extended USB 3.0 ports support up to 5Gbps data transfer rate, 10x faster than USB 2.0, backward compatible with USB 2.0/1.1
Tangle Free
The foldable cord design prevents knotting
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Card reader integrated | No |
| DC-in jack | No |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Width | 71 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 16.6 mm |
| Package width | 109 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 29 mm |
| Package weight | 100 g |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Chipset | VIA VL812 |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.