| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Display resolution | 3120 x 1440 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Display technology marketing name | Dynamic AMOLED 2X |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Brand specific technologies | Always-on display |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor model | 8 Elite |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.47 GHz |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| User memory | 221.2 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Rear camera type | Dual camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Yes |
| Flash type | LED |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Auto focus | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Night mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Slow motion rate | 240fps @FHD, 120fps @FHD, 120fps @UHD |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G standard | Sub6 SDL, Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| 5G bands supported | 2100,700,1900,800,850,1800,2600,900,1700,2300,2500,3700,3500,1500 MHz |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 4096-QAM |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| E-mail | Yes |
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Titanium Silver |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, APE, AWB, DFF, DSF, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Battery capacity | 3900 mAh |
| Removable battery | No |
| Continuous video playback time | 24 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 25 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 2405 min |
| Battery endurance in cycles | 2000 |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Weight | 163 g |
| Width | 75.6 mm |
| Depth | 5.8 mm |
| Height | 158.2 mm |
| Head SAR (EU) | 1.235 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1.25 W/kg |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Compatibility | Galaxy Ring, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Repairability index | 8.4 |
| Security update term | 31 May 2032 |