SAMSUNG g EO-IC100 - Earphones with mic - in-ear - wired - USB-C
You have to log in to shop/see prices.
|
|
SAMSUNG g EO-IC100 - Earphones with mic - in-ear - wired - USB-C
-
TYPE
Wired Headset
-
Noise Cancelling
No
-
Connectivity
Wired
-
Color
Black
|
| Product type | Headset |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 94.3 dB |
| Microphone type | In-line |
| Microphone noise-canceling | No |
| Microphone mute | Yes |
| Weight | 18.35 g |
| AC adapter included | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Compatibility | Samsung Galaxy Fold and all Samsung mobile devices which do not have a 3.5mm jack (e.g. Galaxy Note10, Tab S6, etc.) |
| 2.5 mm connector | No |
| Packaging content | Ear Tips (S/M/L),Leaflet |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.