PanzerGlass APPLE IPHONE 17/16 PRO UWF ACCS
You have to log in to shop/see prices.
|
|
PanzerGlass APPLE IPHONE 17/16 PRO UWF ACCS
-
TYPE
Screen Protector
-
Compatibility
iPhone 16 Pro, iPhone 17
-
Brand Compatibility
Apple
-
Color
Transparent
|
Description
Specifications
Screen Protector iPhone 17 | iPhone 16 Pro | Ultra-Wide Fit w. EasyAligner
PG30687
60% recycled glass. 100% strength. 100% original. With high-level scratch resistance, impressive shock-resistance capabilities, and groundbreaking drop protection, this PanzerGlass® screen protector shields your phone screen from accidental bumps, crushing falls, and other hazards of everyday life. It’s made of almost two-thirds recycled glass and even has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease to provide you with a clear screen view.
With the enclosed EasyAligner made of 100% recycled plastic, installation is a piece of cake (seriously!). To make it even easier, we’ve included step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once installed, you’ll never again fear your phone falling screen-first. This might not happen, but then again … it might!
This screen protection prolongs the lifetime of your phone so that one day you can pass it on to someone else who will love it just as much as you do. It’s the new circle of phone life and one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging. In 2024, we reduced the amount of paper in our PanzerGlass® core product packaging design by an average of 66%. And like all our products, it comes in a box made of recyclable FSC™-certified paper.
The screen protector is Ultra-Wide Fit. This means it covers the front surface of your phone, providing a complete view of your screen while leaving a little room around the edges for a PanzerGlass® case, for example, a fearlessly fashionable case from CARE by PanzerGlass®. And if you’re thinking: “What if my camera lenses get scratched?” Well, help is just a few clicks away: Combine your screen protector and case with PanzerGlass® PicturePerfect or Hoops®.
Specifications:
This product fits the following models:
- Apple iPhone 16 Pro
- Apple iPhone 17
| Protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPhone 17,
Apple - iPhone 16 Pro |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Screen size HxW | 145.75 x 67.64 mm |
| Width | 67.6 mm |
| Thickness | 0.71 mm |
| Depth | 0.71 mm |
| Height | 145.8 mm |
| Weight | 20 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Installation tray | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 108 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 55 g |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Total amount of recycled materials used for making | 60% |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.