LENOVO o Professional Combo - Keyboard and mouse set - wireless - 2.4 GHz - UK
You have to log in to shop/see prices.
|
|
LENOVO o Professional Combo - Keyboard and mouse set - wireless - 2.4 GHz - UK
-
Type
Keyboard, Mouse
-
Localization
UK English
-
Connectivity
Wireless
-
Interface
RF Wireless
|
Description
Specifications
Related products
This sleek and stylish full-size keyboard and mouse combo offers exceptional quality in a modern wireless solution. The slim 3-zone keyboard with number pad has responsive quiet keys and a premium typing experience. One touch dedicated media keys put the controls you use most at your fingertips. The ergonomic full-size mouse provides comfort and support for all day use. Complete tasks with ease using the precise 1600dpi laser sensor and 4-way scroll wheel. Connect compatible Lenovo devices with just 1 nano receiver.
Highlights:
Lose the Wires: reliable 2.4ghz wireless connection with multiple pairing protocol
2 in 1 Convenience: plug and play micro wireless receiver easily connects both keyboard and mouse
No Guessing: 2 year commercial battery life with LED indicators (may vary based on user habits.)
| Recommended usage | Universal |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Windows keys | Yes |
| USB hub | No |
| Purpose | Universal |
| Fingerprint reader | No |
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Island-style keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Wrist rest | No |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Protection features | Spill resistant |
| LED indicators | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Power source type | Battery |
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 164 x 450 x 20 mm |
| Keyboard weight | 700 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
LENOVO E16 G3 16IN WUXGA 300N ULTRA5-225U ARL 16GB 512GB 64WH SYST
Model: Lenovo ThinkPad E16 Gen 3
-
Screen Size: 16"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 1.63Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
HDD: 0GB
-
SSD / Flash: 512GB
-
Memory: 16GB
-
CPU generation: 2nd gen Intel® Core™ Ultra 5
-
Discrete Graphics: Not available
-
Warranty / Months: 36
-
Localization: Nordic
-
CTO / BTO: No
-
CPU Model: 225U
-
Aspect ratio: 16:10
-
Sustainability: ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO
LENOVO E16 G3 16IN WUXGA 300N ULTRA7-255H ARL 32GB 512GB 64WH SYST
Model: Lenovo ThinkPad E16 Gen 3
-
Screen Size: 16"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 1.63Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
HDD: 0GB
-
SSD / Flash: 512GB
-
Memory: 32GB
-
CPU generation: 2nd gen Intel® Core™ Ultra 7
-
Discrete Graphics: Not available
-
Warranty / Months: 36
-
Localization: Nordic
-
CTO / BTO: No
-
CPU Model: 255H
-
Aspect ratio: 16:10
-
Sustainability: ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.