LENOVO CABLE_BO Lenovo USB C Travel Hub IN
You have to log in to shop/see prices.
|
|
LENOVO CABLE_BO Lenovo USB C Travel Hub IN
-
Ports
4
-
USB-A Ports
1
-
USB-C Ports
0
-
Display Ports
0
-
HDMI Ports
1
-
Network
1
-
Card Reader
False
-
Host Interface
USB Type-C
|
Description
Specifications
Lenovo USB-C Travel Hub Gen2 is an essential extension adapter that enables you to easily connect to an external monitor, wired network, and USB device via single robust USB Type-CTM port. Portable design of Lenovo hub is great for traveler. Fewer transition cables and more space in your bag.
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 2.0 Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| DC-in jack | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Hub interfaces | HDMI, RJ-45, USB Type-C, VGA |
| Certification | CE, CB,FCC, EAC, VCCI, KCC, RCM, BSMI |
| Input current | 3 A |
| Wireless charging | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Width | 174 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 73 mm |
| Package depth | 58 mm |
| Package height | 16.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.