| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 9600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 55 ppm |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 27 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A3) | 25 ppm |
| Warm-up time | 30 s |
| Time to first page (black, normal) | 4.9 s |
| Time to first page (colour, normal) | 6.2 s |
| Page description languages | Epson LQ, IBM ProPrinter, PCL 5c, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Printer fonts | Bitmap, PCL, PostScript, Windows |
| Number of PCL fonts | 93 |
| Number of PostScript fonts | 136 |
| Number of bitmap fonts | 1 |
| Number of Windows fonts | 8 |
| Total input capacity | 1150 sheets |
| Total output capacity | 750 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 150 sheets |
| Maximum input capacity | 7650 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum print size | 297 x 420 mm |
| Paper tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| Paper tray media weight | 60 - 256 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 300 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 256 g/m² |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| Direct printing | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Maximum internal memory | 2048 MB |
| Internal storage capacity | 160 GB |
| Storage media | HDD |
| Built-in processor | Yes |
| Processor family | PowerPC |
| Processor model | 750GL |
| Processor frequency | 750 MHz |
| Sound pressure level (printing) | 53.2 dB |
| Sound power level (standby) | 37 dB |
| Display | LCD |
| Certification | TÜV/GS, CE |
| Power consumption (printing) | 1210 W |
| Power consumption (standby) | 170 W |
| Power consumption (PowerSave) | 15 W |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight | 111 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 672 x 787 x 744 mm |
| Fonts included | Yes |