JABRA Perform 45 Mono Headset IN
You have to log in to shop/see prices.
|
|
JABRA Perform 45 Mono Headset IN
-
TYPE
Wireless Headset
-
Noise Cancelling
No
-
Connectivity
Wireless
-
Color
Black
|
Description
Specifications
Related products
Jabra Perform 45 is a lightweight and discreet Bluetooth® mono headset with up to 20 hours Push-to-Talk time, keeping retail store associates connected.
| Product type | Headset |
| Wearing style | Ear-hook |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| LED indicators | Bluetooth, Battery level |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Silicone, Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | FCC;ISED;CE;RoHS;REACH;Proposition 65 |
| Power bass | No |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, AVRCP, HSP, HFP |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 100 m |
| Maximum input power | 5 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 1 cm |
| Noise reduction | Yes |
| HearThrough | No |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 8 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Standby time | 9 h |
| FM radio | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Width | 109 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 18 g |
| Package width | 28.5 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 163 mm |
| Package width (imperial) | 3.05 cm (1.2") |
| Package depth (imperial) | 10.8 cm (4.25") |
| Package height (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Eartips material | Silicone |
| Easy pairing | Yes |
| Ear tips | Large;Medium;Small |
| Multipoint connectivity | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Charging time | 140 min |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| USB cable length | 1.2 m |
| Voice guidance | No |
| Depth (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Height (imperial) | 6.1 cm (2.4") |
| Width (imperial) | 10.9 cm (4.3") |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra SDK;Jabra Xpress |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | No |
| Battery level indicator | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 140 °F |
| Voice control | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;EarGels;USB-C to USB-A cable;Safety Information and Warranty |
| Protective pouch | No |
Accessories / Headset & Audio
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.