JABRA a Evolve2 30 MS Mono - Headset - on-ear - wired - USB - Certified for Microsoft Teams
You have to log in to shop/see prices.
|
|
JABRA a Evolve2 30 MS Mono - Headset - on-ear - wired - USB - Certified for Microsoft Teams
-
TYPE
Wired Headset
-
Noise Cancelling
No
-
Connectivity
Wired
-
Color
Black
|
Description
Specifications
Related products
Engineered to keep you productive. Lightweight, portable, reliable, comfortable.
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Microsoft Teams |
| Power bass | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone mute | Yes |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| FM radio | No |
| Width | 151.7 mm |
| Depth | 174.6 mm |
| Height | 55.7 mm |
| Weight | 92 g |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| USB cable length | 1.5 m |
| Voice guidance | No |
| Depth (imperial) | 17.5 cm (6.9") |
| Height (imperial) | 5.59 cm (2.2") |
| Width (imperial) | 15 cm (5.9") |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Protective pouch | No |
Accessories / Headset & Audio
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.