JABRA a Evolve 20 UC stereo - Headset - on-ear - wired - USB
You have to log in to shop/see prices.
|
|
JABRA a Evolve 20 UC stereo - Headset - on-ear - wired - USB
-
TYPE
Wired Headset
-
Noise Cancelling
Yes
-
Connectivity
Wired
-
Color
Black
|
Description
Specifications
Related products
Professional headset with easy call management and great sound for calls and music
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with foam or leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Power bass | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| FM radio | No |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.09") |
| Package depth (imperial) | 23 cm (9.06") |
| Package height (imperial) | 3.51 cm (1.38") |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Ear cushion type | Foam size L |
| Protective pouch | No |
Accessories / Headset & Audio
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.