HP P USB-C to USB-A - Hub - 3 x SuperSpeed USB 3.0 - desktop - for Elite c640 G3 Chromebook Enterprise, Pavilion Aero Laptop 13-be2075ng
Frontpage
Computers
Hubs/Splitters
HP P USB-C to USB-A - Hub - 3 x SuperSpeed USB 3.0 - desktop - for Elite c640 G3 Chromebook Enterprise, Pavilion Aero Laptop 13-be2075ng
You have to log in to shop/see prices.
|
|
HP P USB-C to USB-A - Hub - 3 x SuperSpeed USB 3.0 - desktop - for Elite c640 G3 Chromebook Enterprise, Pavilion Aero Laptop 13-be2075ng
-
Ports
3
-
Display Ports
0
-
HDMI Ports
0
-
Network
0
-
Card Reader
False
-
Host Interface
USB Type-C
|
Description
Specifications
USB expansion for wherever you work
Optimize your workspace with easy connectivity to your frequently-used accessories in the office and on the road. Convert your notebook or tablet’s USB-C™ port to a portable, lightweight USB hub and enable simultaneous connections to up to three USB accessories with the HP USB-C to USB-A Hub.
| Ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Card reader integrated | No |
| DC-in jack | No |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; Chrome OS™ |
| Width | 66.8 mm |
| Depth | 41.4 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| UNSPSC-code | 43211609 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Box contents | HP USB-C to USB-A Hub; Documentation |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.