DELL l Mobile Adapter DA310 - Docking station - USB-C - VGA, DP, HDMI, USB-C - 1GbE
You have to log in to shop/see prices.
|
|
DELL l Mobile Adapter DA310 - Docking station - USB-C - VGA, DP, HDMI, USB-C - 1GbE
-
Ports
4
-
USB-A Ports
0
-
Display Ports
0
-
HDMI Ports
1
-
Network
1
-
Card Reader
False
-
Host Interface
USB Type-C
|
Description
Specifications
Related products
Featuring the widest variety of ports available, the compact 7-in-1 Dell USB-C Mobile Adapter – DA310 offers video, network, data connectivity, and up to 90W power pass-through for your laptop.
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Product colour | Silver |
| Card reader integrated | No |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatibility | - Latitude 7420 2-in-1
- Latitude 5520
- Latitude 7520
- Latitude 7320 2-in-1
- Latitude 5320 2-in-1
- Latitude 9410 2-in-1
- Precision 7550
- Precision 7750
- Latitude 5420 2-in-1
- Latitude 3310
- Precision 3560
- Latitude 7310
- Latitude 3310 2-in-1
- Latitude 9510
- Latitude 7210 2-in-1
- Latitude 7410
- XPS 13 (9310) |
| Power supply | 90 W |
| Power cable length | 0.12 m |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 24.5 mm |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
DELL PRO MAX 14 MC14250 ULTRA7-265H 16GB 512GB SSD 14IN SYST
Screen Size: 14"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 1.79Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
SSD / Flash: 512GB
-
Memory: 16GB
-
Discrete Graphics: NVIDIA® RTX PRO 500 Blackwell
-
Localization: Nordic
-
CPU Model: 265H
-
Aspect ratio: 16:10
-
Carbon footprint: 101
-
Sustainability: ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold
DELL PRO MAX PLUS 16 MB16250 ULTRA7-265HX 32GB 1TB SSD 16IN B SYST
Screen Size: 16"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 2.55Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
SSD / Flash: 1TB
-
Memory: 32GB
-
Discrete Graphics: NVIDIA® RTX PRO 2000 Blackwell
-
Localization: Nordic
-
CPU Model: 265HX
-
Aspect ratio: 16:10
-
Carbon footprint: 202
DELL PRO MAX PREMIUM 14 MA14250 ULTRA7-265H 32GB 1TB SSD 14IN BA SYST
Screen Size: 14"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 1.61Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
SSD / Flash: 1TB
-
Memory: 32GB
-
Discrete Graphics: NVIDIA® RTX PRO 2000 Blackwell
-
Localization: Nordic
-
CPU Model: 265H
-
Aspect ratio: 16:10
-
Carbon footprint: 116
DELL PRO MAX PREMIUM 16 MA16250 ULTRA7-265H 32GB 1TB SSD 16IN BA SYST
Screen Size: 16"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 2.19Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
SSD / Flash: 1TB
-
Memory: 32GB
-
Discrete Graphics: NVIDIA® RTX PRO 1000 Blackwell
-
Localization: Nordic
-
CPU Model: 265H
-
Aspect ratio: 16:10
-
Carbon footprint: 175
DELL PRO MAX PREMIUM 16 MA16250 ULTRA9-285H 64GB 1TB SSD 16IN BA SYST
Screen Size: 16"
-
Resolution: 1920 x 1200
-
Touchscreen: No
-
Weight: 2.19Kg
-
Mobile broadband: No
-
OS: Windows 11 Pro
-
SSD / Flash: 1TB
-
Memory: 64GB
-
Discrete Graphics: NVIDIA® RTX PRO 2000 Blackwell
-
Localization: Nordic
-
CPU Model: 285H
-
Aspect ratio: 16:10
-
Carbon footprint: 175
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.