CAPTURE Viper - Corded 1D/2D Scanner
You have to log in to shop/see prices.
|
|
CAPTURE Viper - Corded 1D/2D Scanner
|
Description
Specifications
The Capture Viper handheld scanner is built to deliver maximum value. The Viper not only brings exceptional reading performance, but can also output data in numerous languages to cover a vast range of scanning requirements. Supported by the latest imaging technology it rapidly scans barcodes from product labels, membership cards, and electronic coupons, whether 1D or 2D. Even faded or damaged barcodes.
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 32 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code |
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Pitch reading angle | -55 - 55° |
| Motion tolerance (cm/s) | 62.7 |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Protection features | Bump resistant |
| LED indicators | Battery level |
| Built-in display | No |
| Programming function | Yes |
| Weight | 156 g |
| External power adapter | Yes |
| Package weight | 300 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Compliance certificates | CE |
| Dimensions (WxDxH) | 9.7 x 6.5 x 15.5 mm |
| Safety | Withstands multiple drops from 1.8m (6ft) to concrete |
| Light source | 660nm LED |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Resolution | 640 x 480 pixels |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.